امروز پنجشنبه - 30 خرداد 1398
التهابات بازار با واقعی شدن قیمت کالاها فروکش می ‌کند
قدیر قیافه، عضو هیات مدیره انجمن سنگ آهن ایران:
التهابات بازار با واقعی شدن قیمت کالاها فروکش می ‌کند
تاریخ انتشار : 21 شهریور 1397
دولت با قیمت ‌گذاری دستوری در بازار تقاضای کاذب ایجاد کرد؛ به همین دلیل دولت باید قیمت ‌گذاری را متوقف کند.

قدیر قیافه عضو هیات مدیره انجمن سنگ آهن ایران ضمن بیان مطلب فوق در خصوص قیمت‌ گذاری دستوری کالاها گفت: از زمان آغاز قیمت ‌گذاری دستوری برای دلار تمامی فعالان بخش خصوصی مخالفت خود را با این شیوه اعلام کردند؛ چراکه اعتقاد داشتند این نرخ نمی‌ تواند برای مدت زمان طولانی ادامه داشته باشد.

عضو هیات مدیره انجمن سنگ آهن ایران با اشاره به اینکه پیش ‌بینی می ‌شد یکسان ‌سازی نرخ ارز به شیوه انجام شده ایجاد کننده فساد باشد، اظهار کرد: تمامی افراد شاهد بودند به چه کالاهایی ارز دولتی اختصاص داده و چه میزان ارز از کشور خارج شده است؛ این در حالی بود که هیچ منفعتی برای کشور به دست نیامد.

وی ادامه داد: با سیاست قیمت‌ گذاری که در تمام بخش‌ها اجرا شد، فرصت بسیاری برای فساد به وجود آمد. در همین راستا برخی از واحدها برای تامین ارز مورد نیاز خود برای مواد اولیه، ارز نیمایی درخواست کردند و از همین مسیر رانت گسترده‌ای به افراد داده شد.

به اعتقاد عضو هیات مدیره انجمن سنگ آهن ایران با دستوری شدن قیمت ها و اجبار برای ارزان فروشی کالاها بر مبنای دلار رسمی، شاهد سوء استفاده عده ای غیر تولیدکننده محدود و ایجاد دور باطل گذشته و بازآفرینی امضاهای طلایی هستیم.

این عضو اتاق بازرگانی ایران افزود: دولت تنها باید برای کالاهای اساسی و دارو ارز مبادلاتی یا دارای یارانه اختصاص دهد و ارز مورد نیاز سایر بخش ‌ها نیز از ارز حاصل از صادرات بخش خصوصی، پتروشیمی، فولاد و معدن و با نرخ توافقی بین صادرکنندگان و واردکنندگان تامین شود.

وی با بیان اینکه با وجود نگاه ملی بخش خصوصی و آمادگی که در خصوص تامین ارز مورد نیاز بخش واردات وجود داشت، گفت: با این وجود دولت و بانک مرکزی مسیر خود را پیش گرفتند و بر قیمت‌ گذاری دستوری تاکید کردند. امروز نیز می ‌بینیم که بسیاری از افراد قادر به استفاده از سامانه نیما نیستند و میزان ارز موجود در سامانه نیما قادر به تامین نیاز تمام متقاضیان نیست.

وی در ادامه افزود: این اقدامات به نفع هیچکس نیست؛ در نتیجه دولت باید اجازه دهد به استثنای ارز مورد نیاز برای کالاهای اساسی و دارو؛ ارز مربوط به سایر بخش‌ها در بازار شناور مورد مبادله قرار بگیرد که این اقدام راه حل خروج از مشکلات ایجاد شده است.

وی گفت: دولت با قیمت ‌گذاری دستوری در بازار تقاضای کاذب ایجاد کرد. به صورتی که اگر کسی دلار خریداری می ‌کند، نیاز به آن ارز ندارد؛ بلکه برای حفظ ارزش پول خود دست به چنین اقداماتی می‌زند. این اقدام ضربه بزرگی به اقتصاد کشور وارد می ‌کند؛ به همین دلیل دولت باید قیمت ‌گذاری را متوقف کند.

قدیرقیافه در ادامه به احتساب قیمت محصولات در بورس کالا بر مبنای دلار رسمی اشاره کرد و گفت: این دیدگاه کارشناسی نیست و باید قیمت ها در بورس کالا بر مبنای عرضه و تقاضا کشف شود. بورس کالا بازار مدرن و شفاف و بهترین روش برای عرضه کالاهای مورد نیاز بخش صنعت و معدن است؛ از این رو اجبار عرضه کنندگان به فروش محصولات خود ارزان تر از قیمت های واقعی، باعث ایجاد التهاب و واسطه گری صنایع پایین دست به جای تولید می شود.

عضو هیات مدیره انجمن سنگ آهن ایران در پایان تاکید کرد: قیمت ‌گذاری دستوری به نفع اقتصاد کشور نیست و دولت نباید برای پیاده ‌سازی اهداف خود، به افرادی خاص فرصت استفاده از رانت‌های بزرگ را بدهد. از این رو در حوزه بازار کالا استفاده از ظرفیت بورس کالا می تواند التهاب ایجاد شده ناشی از قیمت های دستوری را برطرف کند.##

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
فرانک امیدی قدیر قیافه ,انجمن ,سنگ آهن ,قیمت گذاری دستوری 230
گالری عکس